ساخت بهینه ترین صفحه 404 در وردپرس + نکات پیشنهادی

create 404 page in wp

فهرست مطالب

صفحه 404 زمانی ظاهر می شود که یک بازدید کننده سعی دارد به یک صفحه دسترسی پیدا کند که وجود ندارد. گاهی اوقات مردم این صفحه مهم را نادیده می گیرند و هرگز درباره طراحی آن فکر نمی کنند. ساخت صفحه 404 در وردپرس خیلی مهمی است و می تواند کاربر را در سایت نگه دارد و یا از سایت خارج کند! هر چه قدر در طراحی صفحه 404 خلاقیت به خرج دهید باز هم کم است. هرگز این صفحه به راحتی عبور نکنید و سعی کنید مغز کاربر را بخوانید و چیزی که کاربر دوست دارد رو این صفحه مانور بدید.

[toc]

صفحه 404 چگونه رخ می دهد؟

احتمالا شما وب سایت خود را ایجاد و چندین بار هم بررسی کرده اید تا اطمینان حاصل کنید که لینک ها سالم هستند.اما شاید صفحه ای را حذف کرده باشید و یا تغییر آدرس انجام داده باشید که فراموش کرده اید. حتی اگر یک کاربر به یک صفحه دسترسی نداشته باشد و یا پیدا نشود به صفحه خطای 404 منتقل می شوند.

این صفحه می تواند به صورت کاربر پسند به کاربر و بازدیدکننده نمایش داده شود.

مقاله پیشنهادی۳ روش ۱۰۰% عملی برای رفع خطای ۴۰۴ در وردپرس

معرفی خطای 404

خطای 404 نباید فقط یک پیغام به بازدیدکننده باشد بلکه باید یه صفحه زیبا و سفارشی به کاربر نشان دهد و بازدیدکننده را به صفحات دیگر سایت مراجعه دهد. این صفحه به صورت پیشفرض در قالب های وردپرس وجود دارد ولی شاید خیلی ساده باشد و یا باب سلیقه شما نباشد.

پیدا کردن صفحات 404 در وب سایت

شاید این سوال را از خودتون می پرسید که چگونه صفحات دارای ارور 404 رو پیدا کنم؟ پیدا کردن این صفحات کار سختی نیست و باید به مدیریت وب مستر خود بروید و مانند شکل زیر در منوی سمت چپ گزینه “Crawl” و زیر منوی “Crawl Errors” را انتخاب کنید. سپس در صفحه سمت راست زبانه “Not Found” را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب یکم بیاید پایین لیست صفحاتی که دارای ارور 404 Not Found را مشاهده خواهید کرد.

404 Not Found
خطای 404 Not Found در وردپرس

ساختار پایه صفحه 404

صفحه 404 یک ساختار پایه دارد که در قالب وردپرس گنجانده شده است.وردپرس به صورت پیشفرض اگر بازدیدکننده با خطای 404 مواجه شود این خطا را در یک قالبی نه چندان زیبا به بازدیدکننده نشان می دهد و در بیشتر اوقات بازدیدکننده را از سایت خارج می کند.

اگر در قالب شما این صفحه نباشد باید آن را ایجاد کنید. کافیه که یه فایل خالی در Notepad ایجاد کنید و نام اون رو 404.php قرار دهید.

در اینجا کد پایه ای که ما با آن شروع خواهیم کرد:

فایل پشفرض صفحه 404.php

کد بالا ساختار پیشفرض یک صفحه 404 در وردپرس است که در داخل تگ H2 پیام مورد نظر را برای بازدیدکننده نمایش می دهد و همچنین در بالا ساختار هدر قرار گرفته و در پایین هم ساختار سایدبار و فوتر قالب.

ما می خواهیم چند مرحله رد کنیم تا به صفحه ای که باب میل ما باشد برسیم. توجه داشته باشید به صورت پیشفرض توابع “<?php get_header(); ?” و “<?php get_sidebar(); ?>” و “<?php get_footer(); ?>”  هستند، مگر اینکه برنامه نویس این توابع را تغییر داده است که خیلی کم پیش میاد.

ساخت صفحه 404 در وردپرس

اول، فرم جستجو را به صفحه اصلی 404 اضافه خواهیم کرد تا کمی مفید باشد. به این ترتیب، حتی اگر یک بازدید کننده بر روی 404 خود قرار بگیرد، پس از آن گزینه جستجوی سایت شما را دارند. این اولین روش برای کمک به کاربران به جای ترک کردن سایت است.

مطلب پیشنهادی :
ساخت آزمون آنلاین در وردپرس: با افزونه Wp Pro Quiz

ایجاد فرم جست و جو

هدایت کاربر به صفحه اصلی

برای ایجاد یک خطای 404 پویا می توانید کاربر را در صورت مواجه شدن با صفحه 404 به صفخه اصلی سایت هدایت یا منتقل کنید. که این کار از نظر سئو پسندیده است و می توانید این کار را انجام دهید.

برای مثال زیر در مرحله اول می توانید کد زیر را در فابل header.php  قالب خود کپی کنید. در بالای تگ های Meta می توانید کد های زیر را اضافه کنید:

بعد از این که کد را اضافه کردید، پس از آن باید فایل 404.php خود را ویرایش کنیم: مانند زیر

مثال فوق به کاربر اجازه می دهد تا روی صفحه خطای 404 فرود بیاید اما سپس به طور خودکار آنها را به صفحه اصلی می برد. این نیز به کاربران کمک می کند تا به جای آن که گیج شوند و وب سایت را ترک کنند، در سایت بمانند.

مطلب پیشنهادی :
(حل شد) رفع کامل مشکل 403 Forbidden در وردپرس

این مثال همیشه بهترین راه حل برای همه نیست، اما برای کسی که به دنبال چیزی خاص در سایت شما است، مفید می باشد.

مطمئن شوید که صفحه 404 کار می کند

شما می توانید صفحه خطای 404 خود را با تایپ URL خود و با صفحه ای که می دانید وجود ندارد، ببینید.

به عنوان مثال: https://www.aylinweb.com/test404page.php

این باید به صفحه 404 شما هدایت شود. اگر این صفحه وجود نداشته باشید.

اگر کار نمی کند

اگر به احتمال زیاد سرور شما به طور خودکار شما را به فایل 404.php شما نمی آورد، ما می توانیم فایل .htaccess را تغییر دهیم تا صفحه 404 را نمایش دهیم. برای این کار فایل .htaccess را ویرایش کنید و کد زیر را در آن اضافه کنید :

یک مثال کامل

کد زیر یک صفحه 404 سالم و بهینه است که به جای اینکه کاربر از سایت خارج شود می تواند کاربر را در سایت نگه دارد و به کاربر کمک کند به هدف خود در سایت شما برسد.

آن را کاربر پسند تر کنید

برای طراحی یک صفحه 404 زیبا می توانید از کد های بالا یک تصویر ذهنی داشته باشید. همچنین شما عزیزان می توانید از قالب های html آماده ستفاده کنید. و یا می توانید از کدهای آماده که در زیر بهترین این سایت ها آوره شده است استفاده کنید :

  • Mundofox.com
  • CSSRemix.com
  • CSSRemix.com
  • ChrisJennings.com
  • ook.co.uk
  • Youcastr.com
  • Mixx.com
  • JustCreativeDesign.com
  • Agens.no
  • Mushroomdigital.co.uk
مطلب پیشنهادی :
فیلم آموزشی تنظیمات بهینه برای افزونه WP Rocket
ساخت صفحه 404 در وردپرس
ساخت صفحه 404 در وردپرس

نتیجه گیری

صفحات خطای 404 در سایت ها بسیار بسیار مهم است و باید یه صفحه ساده و بهینه داشته باشید تا بتوانید کاربرانی را که با این صفحه مواجه می شوند با سایت و مطالب دیگر هدایت کنید و کاربر به این راحتی سایت را ترک نکند. در این مقاله روش های ساخت یک صفحه 404 در وردپرس را آموزش داده ایم. تا همواره بتوانید کاربران را در سایت نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید