3 روش 100% عملی برای رفع خطای 404 در وردپرس

fix 404 error wordpress

فهرست مطالب

با مقاله 3 روش 100% عملی برای رفع خطای 404 در وردپرس در خدمت شما هستیم. خطای 404 در وردپرس یکی از رایج ترین مشکلاتی است که در اینترنت زیاد است. با این حال، باز هم اگر این مشکل در وب سایت خودمان ایجاد شود بسیار ناراحت می شویم. اصلا نگران نباشید، چون این مشکل را در عرض 5 دقیقه حل خواهیم کرد.  🙂

[toc]

روش های حل خطای 404 در وردپرس

در این مقاله، ما قصد داریم  سه روش اساسی که 100% عملی هستند را برای شما آموزش دهیم تا هر چه زودتر از شر خطای 404 راحت شوید.

 1. تنظیم مجدد پیوندهای یکتا در وردپرس.
 2. بازگرداندن فایل .htaccess سایت.
 3. قالب ها و افزونه های خود را غیرفعال کنید

با این حال، قبل از اینکه آستین های خود را بالا بزنیم، ما یک لحظه به بحث در مورد نحوه خطا 404 و علل شایع آن می پردازیم.

حتما این مقاله رو بخونید : ساخت بهینه ترین صفحه ۴۰۴ در وردپرس + نکات پیشنهادی

خطای 404 در وردپرس چیست؟ و علت های روبرو شدن با این مشکل

خطای 404 هنگامی که سعی می کنید به یک صفحه دسترسی پیدا کنید، ظاهر می شود و مرورگر شما نمی تواند آن را پیدا کند. بسته به مرورگر مورد استفاده شما، پیام ها می تواند متفاوت باشد. برای مثال Firefox به شما یک خطای “404 Not Found” را می دهد. از سوی دیگر، کروم یک پیام “404  That’s an error” را نشان می دهد.

رفع خطای 404 در وردپرس
رفع مشکل 404 در وردپرس

در حالی که این پیام های خطا به طور پیش فرض می تواند کاملا نا مفهوم باشد، هر وب سایت می تواند صفحه خطای 404 سفارشی داشته باشد. این مسئله زیاد ضروری نیست، اما آنها را قادر می سازد تا به بازدیدکنندگان توضیح دهند که سایت کار می کند، و تنها مشکل صفحه خاصی است که آنها در جستجوی آن هستند.

چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند خطا 404 وردپرس را ایجاد کنید، شامل:

 • آدرس URL اشتباه : در بعضی موارد، خطا می تواند به اندازه یک کلمه یا کاراکتر اضافی تایپ شده در URL (آدرس صفحه) صفحه باشد.
 • مشکلات کش :  گاهی اوقات مرورگر شما ممکن است صفحه ای را که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید را در کش خود ذخیره می کند، بنابراین اگر خطای 404 را حتی در صورت رفع شدن مشکل، همچنان مشاهده می کنید.
 • تنظیمات اشتباه (DNS) : ممکن است دامنه شما هنوز به DNS هایی که شما از آنها استفاده می کنید ست نشده باشند، بنابراین هنگام  دسترسی به یکی از صفحه از سایت خود، خطایی را مشاهده می کنید.
 • مسائل مربوط به سازگاری وردپرس :  در برخی موارد، یک افزونه یا پیوند های یکتای اشتباه می تواند منجر به ایجاد این خطا شود. برای همین هر کسی هر چه قدر تلاش می کند تا به یک صفحه دسترسی پیدا کند، وردپرس به طور پیوسته خطای 404 را نمایش می دهد.

مهم این است که درک کنیم خطای 404  تنها در وردپرس رایج نیست. . با این حال، اگر شما از وردپرس استفاده می کنید، یک مزیت دارید – راه های بسیاری وجود دارد که می توانید در مورد عیب یابی این مشکل داشته باشید. اگر شما در سایت با یک خطای 404 وردپرس مواجه شدید باید چه اقدامی انجام دهید.

قبل از عیب یابی چه کار باید بکنیم؟

در ادامه مقاله،  شما می توانید برخی از فایل ها را در وردپرس ویرایش کنید. ما به شما آموزش می دهیم ولی باز هم احتمال اشتباه در همه چیز هست. با این حال، هر زمان که بخواهید فایل های حساس را در وردپرس ویرایش کنید، لازم است که از وردپرس و یا فایل مورد نظر یک بک آپ تهیه کنید.

اگر اکنون به داشبورد وردپرس خود دسترسی ندارید، نگران نباشید. در کنترل پنل هاست، چندین راه برای تهیه نسخه پشتیبان از وردپرس وجود دارد.

رفع خطای 404 در سایت
رفع خطای 404 در سایت

اگر می خواهید از یک نرم افزار FTP استفاده کنید. ما FileZilla را توصیه می کنیم، که کاملا رایگان است و تمام امکانات مورد نیاز شما را ارائه می دهد.

رفع خطای 404 در وردپرس

برای رفع خطای 404 در وردپرس باید تمامی روش های موجود در این مقاله را انجام دهید.این مشکل خیلی مشکل رایجی است و در بسیاری ار موارد ممکن است از هاست و سرور باشد که در حال بروز یا آپدیت شدن است. پس توصیه می شود اگر با این خطا مواجه شدید بعد از 5 یا 10 دقیقه باز هم سایت را چک کنید. اگر درست نشد به ادامه مقاله بروید…

اگر خطا بعد از 10 یا 5 دقیقه حل نشد پس باید بگیم که مشکل از سرور و هاست نیست و باید خودتان اقدام کنید و وردپرس را اشکال زدایی و منبع خطا را پیدا و رفع کنید.

تنظیم مجدد پیوندهای یکتا در وردپرس

یکی از شایع ترین علل خطای 404 وردپرس مشکل در پیوندهای یکتا در وردپرس است. همانطور که می دانید، وردپرس گزینه های متعددی برای قالب بندی پست ها و پیوندهای صفحات شما فراهم می کند. به عنوان مثال، شما می توانید نحوه نمایش آدرس پست ها را در وردپرس تنظیم کنید.

در این صورت باید پیوند های یکتا را در وردپرس تنظیم کنیم تا مشکل ما حل شود. برای اینکار می توانید از 2 روش استفاده کنید. یکی از طریق داشبورد وردپرس و دیگری از طریق نرم افزار FTP.

اگر می توانید به داشبورد مدیریت وردپرس دسترسی داشته باشید، با رفتن به صفحه “تنظیمات > پیوندهای یکتا“، بروید. هنگامی که در این صفحه هستید، دقت کنید که کدام ساختار پیوند یکتا در وردپرس فعال است. آن را به طور موقت تغییر دهید تا مشکل برطرف شود.

در حال حاضر، گزینه “نام نوشته” و یا ” پیشفرض” را در قسمت پیوند های یکتا انتخاب کرده و روی دکمه ذخیره در پایین صفحه کلیک کنید:

تنظیم مجدد پیوندهای یکتا در وردپرس
تنظیم مجدد پیوندهای یکتا در وردپرس

حالا باز هم بروید و سایت را چک کنید و ببیند که مشکل برطرف شده است یا خیر اگر برطرف نشد به ادامه مقاله بروید و از روش های دیگر استفاده کنید.

برگرداندن فایل .htaccess در وردپرس

برای رفع خطای 404 در وردپرس باید فایل .htaccess را ویرایش کنید.هنگامی که شما تغییرات را در قسمت پیوندهای یکتا در وردپرس اعمال می کنید، وردپرس آنها را در فایلی با نام .htaccess ذخیره می کند.این فایل وظیفه برقراری ارتباط با سرور و هاست را دارد و همچنین نحوه تولید نشانی های اینترنتی برای صفحات شما را کنترل می کند.

اگر به علت خطای 404، به داشبورد مدیریتی وردرس دسترسی نداشته باشید، لازم است به صورت دستی این فایل را ویرایش کنید.برای شروع، به وب سایت خود از طریق FTP دسترسی پیدا کنید و به پوشه ریشه اصلی وردپرس بروید. این پوشه، مسیر نصب وردپرس شماست و معمولا در پوشه ای به نام public_html یا www قرار دارد:

برگرداندن فایل .htaccess در وردپرس
رفع مشکل 404 در وردپرس

اکنون پوشه را باز کنید و فایل htaccess را در داخل جستجو کنید. اگر از FileZilla استفاده می کنید، می خواهید بر روی فایل htaccess راست کلیک کنید و گزینه View / Edit را انتخاب کنید.

تغییری نباید در اسم فایل ایجاد شود و تنها تغییر این است که باید به حالت پیشفرص خود برگردد و برای این کار تمامی کد های داخل را در یک فایل دیگه کپی کنید تا در صورت مشکل بتوانید کد ها را برگردانیم.

سپس کدها را پاک کنید و کدهای زیر را جایگزین کنید و فایل را ذخیره کنید.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

در این مرحله، پیش بروید و سعی کنید دوباره به وردپرس دسترسی پیدا کنید. خطا باید از بین رفته باشد، که خبر خوبی است. با این حال، می توانید باز هم به پیوند های یکتا برگردید و پیوند یکتای خودتون رو انتخاب کنید و بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

قالب وردپرس و افزونه های خود را غیر فعال کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، گاهی اوقات افزونه ها و قالب های بر اساس ساختار URL وردپرس شما تاثیر می گذارند، (بسته به تنظیمات آنها). اگر شما یک یا هر دو روش قبلی را امتحان کردید و خطا در وردپرس همچنان وجود داشت، غیر فعال کردن قالب و افزونه ها بهترین راه شماست.

دو راه برای انجام این کار وجود دارد، بسته به اینکه آیا شما به داشبورد وردپرس دسترسی دارید یا نه. اگر دسترسی دارید، به برگه “افزونه ها > افزونه های نصب شده” بروید و برای هر افزونه این روند را دنبال کنید:

 1. روی دکمه “غیر فعال کردن” زیر نام افزونه کلیک کنید.
 2. سایت خود را بررسی کنید تا ببینید آیا خطای 404 همچنان ادامه دارد.
 3. اگر خطا هنوز وجود داشت، افزونه را غیرفعال کنید.
 4. به افزونه بعدی لیست بروید و روند را تکرار کنید.

هدف ار این کار در اینجا این است که هر افزونه را به عنوان یک مشکل غیر فعال کنید، یک به یک. شما می توانید تمام آنها را در یک لحظه غیر فعال کنید، اما در بیشتر موارد، یک افزونه باعث مشکلاتی این چنینی می شود. اگر یک به یک روند بالا را بر روی افزونه ها انجام دادید و مشکل 404 حل شد می توانید آن افزونه را حذف کنید و یا افزونه را بروزر کنید.

رفع خطای 404 در وردپرس
رفع ارور 404 وردپرس

اگر مشکل حل نشد باید با استفاده از FTP به قسمت themes در مسیر wp-content/themes بروید و نام قالب را تغییر دهید تا غیر فعال شود  از یک قالب دیگه استفاده کنید.

کلا این 3 روش باید مشکل شما را حل کرده باشد، چون این روش ها کاملا تست شده هستند و براساس تجربه کاربری نوشته شده اند. امیدوارم که مشکل شما برطرف شده باشد. اما اگر با روش های بالا این مشکل برطرف نشد در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا سایت شما بررسی شود و هر چه زودتر مشکل حل شود.

منبع : hostinger 

۲۰ دیدگاه دربارهٔ «3 روش 100% عملی برای رفع خطای 404 در وردپرس;

 1. سلام بنده خیلی وضعیتم هاده لطفا جواب بدید بنده یوآست سئو هم نصب دارم روی سایت ولی وقتی یکتا رو روی حالت نام یا هر حالتی غیر ساده میزارم بازم خطا میده مراحل بالارو انجام دادم بازم نشد شما چه پیشنهادی دارید؟؟

  پاسخ
 2. خدا خیرتون بده این htaccess و افزونه های وردپرس اعصاب نذاشتن برامون دست بهش میزنیم خراب میشه . با تغییر htacess درست شد ممنون

  پاسخ
 3. یک راه حل سریع رو میتونم بگم خدمت عزیزان:
  در قسمت افزونه ها وارد شوید و از بصورت دسته جمعی کلیه افزونه هارو غیر فعال و مجدد فعال کنید.
  این در حالی است که فایل .htaccess باید با کد:

  # BEGIN WordPress

  RewriteEngine On
  RewriteBase /
  RewriteRule ^index.php$ – [L]
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule . /index.php [L]

  # END WordPress

  تغییر کرده باشد.
  مرحله اول : تغییر کد فایل از طریق پنل مدیریتی Cpanel که اگر نمیدونید چطور این صفحه رو بیارید کافیه نام سایت و در انتها با پورت :۲۰۸۲ در قسمت آدرس بار مرورگر وارد کنید : مثال https یا http:rad-pc.ir:2082/ و تغییر کد فایل رو انجام دهید.
  مرحله دوم : غیر فعالسازی و فعالسازی کلیه افزونه ها بصورت کلی یا دسته جمعی از طریق پنل کاربری در ووردپرس سایت مورد نظر .
  ۱۰۰% موضوع مرتفع میشه.
  ممنون از سایت آیلین وب

  پاسخ
 4. سلام وقت بخیر . من پیوند یکتا سایت خودم رو تغییر دادم و حالا وارد پیشخوان ورد پرس نمیشه و ارور ۴۰۴ میده. علاوه بر اون قالب و افزونه ها رو هم غیرفعال کردم درست نشد. میشه لطفا کمک کنین؟

  پاسخ
 5. سلام
  لینک سایت بنده با https ارور می داد پس لینک ها را در مدیریت وردپرس در بخش عمومی به http تبدیل کردم.
  و یک افزونه (simple SLL) در این زمینه را حذف کردم.
  ولی بعد از آن صفحه بخش مدیریت ارور ۴۰۴ می دهد.
  و سایت هم ارور ۵۰۰ می دهد.
  لطفا من را راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • اگه https بر روی دامنه به درستی فعال شده باشه و کنارش هم از افزونه simple SLL استفاده کنید نباید مشکلی وجود داشته باشه چون خودش کد رو درون فایل htaccess وارد میکنه.
   مشکلی هم وجود داشته باشد باید تمامی بخش ها و تنظیمات رو بررسی کنید

   پاسخ
 6. سلام
  وقت بخیر
  یه سوال داشتم. من روی سایتم افزونه ایزی دیجیتال نصب بود و داخلش هم محصول قرار داشت. قالبم هم فقط براساس ایزی دیجیتال کار می کرد. بعد تصمیم گرفتم سوییچ کنم رو ووکامرس. پس محصولاتم رو به ووکامرس به صورت دستی انتقال دادم و قالبمم عوض کردم. اما الان هر محصولی رو میخوام باز کنم خطای ۴۰۴ داره بعضی محصولات رو هم روی پرمالینک ایزی دیجتال باز می کنه به شکل صفحه نامرتب…فایل htaccess رو درست کردم.افزونه هامم مشکلی ندارن. نمی دونم چرا این خطا رو دارم…

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید