منظور از هاست و دامنه چیست؟ چگونه هاست و دامنه خوب بخریم؟

wordpress tutorial 2020 3

فهرست مطالب

با جلسه سوم از دوره رایگان آموزش طراحی سایت با وردپرس در خدمت شما عزیزان هستیم. در این جلسه می خواهیم با هاست و دامنه آشنا بشیم و همچنین چگونه بهترین هاست و دامنه را انتخاب کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

امروزه با بیشتر شدن وب سایت ها و رقابت شدید در این زمینه باید هاست و دامنه با کیفیتی داشته باشیم تا در قدم اول موفق شویم! هاست و دامنه نقس بسیار مهمی را در وب سایت ها ایفا می کنند. پس باید در انتخاب هاست و دامنه وسواس به خرج دهیم و بهترین نوع هاست و دامنه را انتخاب کنیم در این جلسه با هاست و دامنه آشنا می شوید و همچنین چگونه بتوانید بهترین شرکت میزبانی و بهترین هاست را انتخاب کنید.

هاست چیست؟
هاست چیست؟

[toc]

هاست چیست؟

هاست وب سرویسی است که به سازمانها و افراد اجازه می دهد یک وب سایت یا صفحه وب را به اینترنت ارسال کنند. میزبان وب و یا ارائه دهنده خدمات میزبانی وب، یک کسب و کار است که فناوری و خدمات مورد نیاز برای وب سایت یا صفحه وب را در اینترنت ارائه می دهند. وبسایت ها در دورن این هاست های ارائه شده بر روی یک سرور خاص که نوعی کامپیوتر است ذخیر می شوند.

هنگامی که کاربران اینترنت می خواهند وب سایت شما را ببینند، همه ی آنها که باید این کار را انجام دهند، آدرس وب سایت یا دامنه را در آدرس بار مرورگر خود تایپ کند. سپس کامپیوتر آنها به سرور شما متصل می شود و صفحات وب شما از طریق مرورگر به آنها نمایش داده خواهد شد.

هاست برای هر وب سایتی لازم است. یک مرکز ذخیره سازی آنلاین که اطلاعاتی همانند، تصاویر، ویدئو و سایر محتویاتی را که از وب سایت شما تشکیل شده است. برای خرید هاست باید از شرکت های میزبانی وب هاست مورد نیاز خود را خریداری کنید.

به انواع هاست های می توان به، هاست دانلود، هاست سایت، هاست وردپرس، هاست ابری، و … اشاره کرد که هر کدام برای زمینه خاصی استفاده می شود.

دامنه چیست؟

دامنه که با نام های دومین، دامین، و در سطح اینترنت اصولا با نام Domain شناخته می شود. دامنه نامی است که به هر وب سایت اختصاص داده می شود همانند Aylinweb.com، چون در هر سرور می تواند چندین و یا هزاران هاست قرار بگیرد، هر وب سایت باید از یک طریقی به هاست خود دسترسی داشته باشند. باید هر وب سایت از یک نام دامنه منحصر به فرد تشکیل شده باشد تا با استفاده از نام دامنه به وب سایت مورد نظر دسترسی داشته باشیم.

دامنه چیست؟
دامنه چیست؟

دامنه از 3 قسمت تشکیل شده است همانند www.aylinweb.com که در این دامنه www یک پورتکل جهانی می باشد که مخفف کلمات (world wide web) هست و هر وبسایتی از این پورتکل پیروی می کنند. aylinweb همان نام دامنه می باشد و .com هم پسوند دامنه که در زیر می توانید به انواع پسوند های دامنه دسترسی داشته باشید.

برخی از پسوند های دامنه

 • .com : معروف ترین پسوند دامنه محسوب می شود که مخفف کلمه Commercial (تجاری) می باشد.
 • .net :برای سایت هایی در زمینه شبکه استفاده می شود و مخفف کلمه Network (شبکه) است.
 • .org : اصولا برای وب سایت های سازمانی و موسسات استفاده می شود که مخفف کلمه Organizations (سازمانی) است.
 • .edu : اصولا برای وب سایت های دانشگاهی استفاده می شود که مخفف کلمه Education (دانشگاهی) است.
 • .ir : برای وب سایت های داخلی کشور ایران استفاده می شود و اختصاص به سازمان و یا طبقه خاصی نمی شود و تمامی وب سایت های می توانند استفاده کنند.
 • و بسیاری دیگر …

فقط دوستان عزیز به این موضوع توجه کنید که : 

پسوند سایت نمی تواند در سئو تاثیری داشته باشد چون برخی از افراد فکر می کنند که پسوند دامنه در سئو تاثیر دارد و اگر از دامنه .com استفاده کنیم سئوی بهتری نسبت به .org خواهیم داشت. 🙂 . مطمعا باشید که پسوند دامنه هیچ تاثیری در سئو و بهینه سازی سایت ندارد.

چگونه هاست و دامنه خوب بخریم؟

برای این منظور باید ویدئوی آموزشی را مشاهده کنید تا با موضوعات زیر آشنا بشید :

 • نام دامنه چند کاراکتر باشد؟
 • از چه هاستی استفاده کنیم؟
 • کدوم شرت هاستینگ بهتره؟
 • کدوم پسوند بهتره؟ از نظر سئو و …
 • سی پنل بخریم یا دایرکت ادمین؟
 • ویندوز بخریم یا لینوکس؟

ویدئوی آموزشی مقاله

دیدگاهتان را بنویسید