فیلم آموزشی تمام محیط وردپرس + پیکربندی اولیه وردپرس

wordpress tutorial 2020 9

فهرست مطالب

با جلسه نهم از دوره آموزش وردپرس در خدمت شما عزیزان هستیم، در این جلسه می خوهیم با محیط وردپرس فارسی آشنا بشیم و همچنین تنظیمات و پیکربندی اولیه که برای هر سایت وردپرس لازم هست رو انجام بدیم.

برای اینکه بخواهیم کاری با وردپرس انجام دهیم در قدم اول باید با محیط وردپرس آشنا بشیم و بتوانید با این سیستم مدیریت محتوا دوست شویم  😉 و با تمامی قسمت ها آشنا بشیم و همچنین پیکربندی اولیه ای که برای وردپرس لازم هست رو انجام بدیم. پس در ادامه ویدئوی آموزشی همراه باشید.

آشنایی با محیط وردپرس
آشنایی با محیط وردپرس
[toc]

آشنایی با محیط وردپرس

اگر چه هر سایت وردپرس در ظاهر متفاوت است، ولی مدیریت همه آنها همان منو ها و امکانات را دارد. اینها یک مرور کلی ار هر وب سایت وردپرسی است: ورود به سیستم، شناسایی صفحات و پست ها، ویرایش منوها و مدیریت کتابخانه های رسانه ای و … .

ورود به پیشخوان وردپرس

هنگامی که سایت شما راه اندازی شود، به شما اطلاعاتی داده می شود (توسط خودتان پر می شود) تا بتوانید به محتوای خود دسترسی داشته باشید. به طور معمول، شما می توانید از طریق yoursite.com/wp-admin وارد پنل مدیریت خود شوید. اگر هنوز نمی دانید که چطور وردپرس را نصب کنید می توانید از مقاله های زیر که همراه با فیلم آموزشی می باشد استفاده کنید.

فیلم آموزشی نصب وردپرس روی لوکال هاست با Ampps (قدم به قدم)

فیلم آموزشی گام به گام نصب وردپرس بر روی دایرکت ادمین (Directadmin)

فیلم آموزشی نصب وردپرس بر روی سی پنل cpanel (گام به گام)

کار با وردپرس بسیار آسان است و دارا محیطی بسیار زیبا و ساده و و همچنین فارسی است که در زیر با این منو ها آشنا می شویم. در اولین قدم باید وارد پیشخوان وردپرس شوید .

مطلب پیشنهادی :
منظور از هاست و دامنه چیست؟ چگونه هاست و دامنه خوب بخریم؟
صفحه ورود وردپرس
صفحه ورود وردپرس

در در صفحه بالا شما باید قسمت های نام کاربری و رمز را پر کنید وبر روی دکمه ورود کلیک کنید.

پیشخوان

هنگامی که وارد سیستم شوید، در پیشخوان اصلی وردپرس قرار خواهید گرفت. عنوان های ذکر شده در زیر می تواند در سمت راست یافت شود. شما می توانید با مراجعه به آدرس yoursite.com/wp-admin یا با استفاده از نوار سیاه بالای صفحه در هنگام مشاهده سایت، هر بار به پیشخوان خود بازگردید.

داشبورد وردپرس
داشبورد وردپرس

نوشته ها

اغلب اوقات “نوشته” به معنی “وبلاگ” یا “اخبار” است. به عبارت دیگر، نوشته به ترتیب تاریخ، دسته بندی در یک منطقه از وبسایت شما بایگانی می شوند: صفحه وبلاگ یا صفحه اخبار. بنابراین می توان گفت که مهم ترین بخش از هر وب سایتی می توان به نوشته های سایت اشاره کرد. برای درج نوشته در وردپرس می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

رسانه

بخش رسانه یک کتابخانه ای است که تمام عکس ها و ویدیوهای وب سایت در آن نگه داری می شوند. با مراجعه به کتابخانه رسانه، شما می توانید تصاویر خود را آپلود، مشاهده، برش و حذف، و همچنین عنوان ها و توضیحات خود را وارد کنید. اگر می خواهید تصاویر را به یک صفحه ای خاص اضافه کنید، از طریق ویرایشگر صفحه آن را انجام دهید.

برگه ها

برگه های دائمی، قسمتهای اصلی وب سایت شما هستند: درباره ما، تماس با ما، تحویل و غیره بر خلاف بخش نوشته ها، برگه ها زیاد تغییری نمی کنند و زمانی که اخبار منتشر می شوند، به طور خودکار به روز نمی شوند. و باید توسط خود شما ویرایش شود و اصولا این برگه های زیاد تغییر داده نمی شوند مگر آنکه بخواهید خدمات یا تعرفه ای به وب سایت اضافه کنید.

مطلب پیشنهادی :
شیوه قرار دادن کد آی فریم در داخل وبسایت (⚡آموزش قدم به قدم)

دیدگاه ها

اگر شما یک وبلاگ با استفاده ار وردپرس طراحی کردید باید حتما داری قسمتی باشد که کاربران و بازدیدکنندگان بتوانند دیدگاه های خود را مطرح کنند. در اینجا شما قادر به مدیریت دیدگاه ها و حذف هر گونه دیدگاه اسپم مزاحم هستید (برای خلاص شدن از شر دیدگاه های اسپم می توانید مقاله  جلوگیری از ارسال دیدگاه های اسپم در وردپرس با افزونه akismet + فعالسازی را ببنید.). نظرات را نیز می توان از طریق نوشته های پست شخصی مدیریت کرد.

نمایش

این قسمت دارای ابزارهایی برای مدیریت ظاهر وب سایت است. اگر یک قالب وردپرس را خریداری کرده اید، ممکن است داردی پنل تنظیمات و یا گزینه های خاصی مانند پالت های رنگی، فونت ها یا گزینه های لوگو را ویرایش کنید. همچنین به شما اجازه می دهد تا ابزارها و منوها را ویرایش کنید که در وب سایت شما ظاهر می شود.

افزونه ها

در این قسمت می توانید افزونه وردپرس موردنیاز را نصب کنید. این افزونه یکی از دلایل محبوبیت وردپرس است که براحتی می توانید برای اضافه کردن امکانات جدید به وردپرس از افزونه ها به صورت رایگان استفاده کنید و گاهی اوقات هم برای استفاده از امکانات بیشتر می توانید در قبال افزونه ها هزینه پرداخت کنید.

کاربران

این بخش هم می توانید یکی از مهمترین ها باشد. در این قسمت می توانید کاربران که سرمایه اصلی هر وبسایتی هستند مدیریت کنید و همچنین می توانید کاربری را به صورت دستی اضافه و یا حذف کنید. برای آموزش مدیریت کاربران در وردپرس می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

مطلب پیشنهادی :
آموزش طراحی صفحه با ویژوال کامپوزر | آموزش Visual Composer (قسمت چهارم)

ابزارها

در این بخش ابزارهایی وجود دارند که وردپرس برای راحتی کاربران قرار داده است. در این قسمت می توانید تنظیمات و برگه های ذخیره شده را از یک سیستم به سیستم دیگر انتقال دهید.

تنظیمات

در این بخش هم می توانید تنظیماتی را انجام دهید و اگر تخصصی در این باره ندارید به هیچ وجه این قسمت را دستکاری نکنید. این بخش و بخش های دیگر در فیلم آموزشی نوضیح داده میشه و به صورت کامل می توانید با محیط وردپرس آشنا شوید.

فیلم آموزشی مقاله

 

موفق باشید. 😉

۸۷ دیدگاه دربارهٔ «فیلم آموزشی تمام محیط وردپرس + پیکربندی اولیه وردپرس;

دیدگاهتان را بنویسید