قالب وردپرس چیست؟ چگونه می توانید برای وب سایت خود قالب مناسب تهیه کنید؟

wordpress tutorial 2020 10

فهرست مطالب

با جلسه دهم از دوره طراحی سایت با وردپرس در خدمت شما عزیزان هستیم، در این جلسه می خواهیم با مفهوم قالب وردپرس آشنا بشیم و همچنین چگونه بتوانید بهترین قالب را برای وب سایت خود انتخاب کنید.

همانطور که می دانید قالب در هر سایتی نقش بسیار مهمی دارد و به شاید نقش اصلی! چون اگر ظاهر سایت خوب و جالب نباشد مطمعنا کاربران زیادی پس از یکبار مشاهده وب سایت شاید دیگر وب سایت را مشاهده نکنند و هر بار که در لیست جستجوی گوگل ببینند از رو سایت شما رد می شوند! 😀 پس در انتخاب قالب دقت کنید و این ویدئو را حتما مشاهده کنید تا بهترین قالب را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

قالب وردپرس چیست؟
قالب وردپرس چیست؟

[toc]

قالب وردپرس چیست؟

پوسته وردپرس طراحی وب سایت شما را تغییر می دهد، اغلب شامل طرحی زیبا و متفاوت می باشد. قالب وب سایت شما تعیین می کند که چگونه سایت شما در قسمت اصلی ظاهر می شود، یعنی آنچه یک بازدید کننده هنگام بازدید از سایت در وب مشاهده می کند. هزاران تم وردپرس رایگان در فهرست دایرکتوری WordPress.org وجود دارد، هرچند بسیاری از سایتهای وردپرس از تم های سفارشی و اختصاصی استفاده می کنند.

قالب ها چه کارهایی می توانند انجام دهند؟

قالب ها دارای محتوا و اطلاعات ذخیره شده توسط وردپرس و نمایش آن را در مرورگر است. هنگامی که یک قالب وردپرس ایجاد می کنید، تصمیم می گیرید که چطور محتوای سایت را نمایش دهد. هنگام ساختن پوسته های خود، گزینه های زیادی وجود دارد. مثلا:

 • قالب شما می تواند متفاوت، استاتیک یا واکنشگرا، یک ستون یا دو یا سه و … ، داشته باشد.
 • قالب ها می توانند محتوای سایت را هر طور که بخواهید و در هر جای وب سایت نمایش دهد.
 • قالب ها می توانند مشخص کنند که چه محتوایی در موبایل، تبلت و… نمایش داده شود.
 • قالب ها می توانند تایپوگرافی و عناصر طراحی را با استفاده از CSS سفارشی کند.
 • عناصر طراحی دیگر مانند تصاویر و ویدیوها می توانند در هر نقطه از موضوع شما گذاشته شوند.

تم های وردپرس فوق العاده قدرتمند هستند. اما، همانند هر پروژه طراحی وب، محدودی در طراحی نخواهد داشت. تم های خوب، تعامل با محتوای وب سایت شما را علاوه بر زیبا بودن، بهبود می بخشد.

انواع قالب های وردپرس

قالب های وردپرس انواع مختلفی دارند که این قالب ها بنابر زمینه فعالیت وب سایت انتخاب می شوند. این می تواند بسیار مهم باشد که شما از چه قالبی استفاده می کنید. قالب های وردپرس می توانند انواع نامحدودی داشته باشند، با ای حال در زیر به بعضی از این قالب ها میپردازیم :

 • قالب خبری و مجله ای : از این نوع قالب ها برای سایت های خبری و مجله ای استفاده می کنند.
 • قالب فروشگاهی : از این نوع قالب ها برای سایت های فروشگاهی استفاده می شود که کاربرد های بسیار فراوانی دارد.
 • قالب گردشگری : این نوع قالب ها در سایت های گردشگری و تور های مسافرتی استفاده می شود.
 • قالب دایرکتوری : این قالب های در سایت های دایرکتوری همانند ebay استفاده می شود.
 • قالب چندمنظوره : از این نوع قالب ها می توان در انواع زمینه ها استفاده کرد چون طراحی بسیار حرفه ای و کاملی دارند.
 • قالب دانلود : برای سایت های دانلود استفاده می شود.
 • قالب پزشکی : برای سایت های پزشکی استفاده می شود.
 • قالب شرکتی : برای سایت های شرکتی استفاده می شود که طراحی های بسیار زیبا و پیشرفته ای دارند.
 • قالب املاک : این نوع قالب ها برای سایت های بنگاهی و یا بنگاه های معاملاتی مسکن و …  استفاده می شود.
 •  و بسیاری دیگر

چگونه قالب مناسب انتخاب کنیم؟

انتخاب قالب مناسب بسیار مهم است، چون در مواقعی انتخاب قالب نامناسب می تواند ضررهای جدی به وب سایت و کسب و کار وارد نمایید پس در ادامه با ما همراه باشید.

قالب ها هم مانند هر چیز دیگری دارای نسخه اصلی و نسخه بدل هست در این جا نسخه بدل با کلمه “نال شده” معنی شده است و در سطح وب به قالب بدل، قالب نال شده می گویند. انتخاب قالب های نال شده می تواند برای سایت خطر های جدی به وجود آورد. اما ما چطور قالب های نال شده را تشخیص دهید؟

تشخیص قالب های نال شده از اورجینال

در اینجا روشی بهتون میگم که بتونید قالب های نال شده را از قالب اورجینال تشخیص دهید. قالب های نال شده قالبی هستند که توسط برنامه نویس ها به این قالب ها کدهایی تزریق می شود که این کد های مخرب یا Malware یا همان بدافزار هستند.

هدف از این تزریق این کدها این است که برنامه نویسی با هدف های ایجاد بک دور یا حفره امنیتی در وب سایت، ایجاد لینک های خارجی، بهم ریختن سایت و … این کد ها را اضافه می کنند.

اگر شما می خواهید قالبی برای وب سایت خود انتخاب کنید باید اول از همه مطمعاً شوید که قالب نال شده نیست. برای این کار به لینک “https://www.virustotal.com/#/home/upload” مراجعه کنید. این سایت کدها را با بیش از 100 آنتی ویروس آپدیت شده اسکن می کند و اگر مشکل و یا کدی مخرب در کد ها جود داشت به شما اطلاع می دهد.

سایت توتال ویروس برای تشخیص نال بودن قالب
سایت توتال ویروس برای تشخیص نال بودن قالب

در سایت را باز کنید با صفحه همانند تصویر بالا مواجه می شود. در این صفحه 3 زبانه یا تب وجود دارد که هر کدام برای انتخاب منبع اسکن استفاده می شود. در زیر با این زبانه ها آشنا می شویم.

 • File : از این قسمت می توانید برای اسکن فایل ها استفاده کنید. چون هر قالب وردپرس دارای یک فایل zip است می توانید بر روی دکمه Choose file کلیک کنید و فایل zip قالب را انتخاب کنید. بعد از انتخاب فایل شروع به اسکن می کند.
 • URL : در این قسمت می توانید یک مسیر بدهید تا اسکن روی آن مسیر انجام شود. همانند aylinweb.com
 • Search : در این قسمت می توانید نام دامنه، آدرس ip و فایل های hash برای اسکن انتخاب کنید.

فیلم آموزشی مقاله

 

موفق باشید 😉

 

۲ دیدگاه دربارهٔ «قالب وردپرس چیست؟ چگونه می توانید برای وب سایت خود قالب مناسب تهیه کنید؟;

دیدگاهتان را بنویسید